به اولین رویداد استارتاپ ویکند دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با محوریت گیاهان دارویی خوش آمدید..............زمان برگزاری رویداد: 19 الی 21 اسفند ماه 1395
 

 

 

استارت آپ ویکند یک رویداد کارآفرینی است که در طول سال در شهرهای مختلف دنیا برگزار می شود. افراد زیادی به عناوین مختلف در این رویداد شرکت می کنند و از آن برای ایجاد کسب و کارهای نو و توسعه کسب و کارهای خود بهره می گیرند.


یکی از اهداف اصلی برگزاری استارت آپ ویکند تلاش برای توسعه کسب و کارهای محلی نوپا  است. با این وجود از سال ۲۰۱۱ موسسه کافمن که حامی اصلی استارت آپ ویکند محسوب می شود با همکاری شرکت های بزرگ حامی استارت آپ ویکند مانند گوگل ، کوکاکولا و… تصمیم به برگزاری رقابت جهانی استارت‌آپ ها با عنوان Global Startup Battle – GSB  گرفتند.


در این رقابت تیم های مختلف از سراسر دنیا شرکت می کنند و از یک موقعیت فوق العاده برای برقراری ارتباطات حرفه ای و کسب تجربه های متنوع بهره مند می شوند.


این رقابت جهانی یک هفته بعد از هفته جهانی کارآفرینی آغاز می شود. در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ فقط تیم هایی می توانستند در این رقابت شرکت کنند که  برنده استارت آپ ویکند محلی خود می شدند ولی در سال های اخیر، در روند برگزاری تغییراتی رخ داده و همه تیم هایی که در استارت آپ ویکند هفته جهانی کارآفرینی حضور داشته باشند، می توانند در این رقابت نیز شرکت کنند.


در سال های قبل روال به این شکل بود که ایده پردازان، یک ویدیو خلاقانه از استارت آپ خود می ساختند و  به رقابت جهانی ارسال می کردند. آنها ویدیو را به همراه بقیه شرکت کنندگان در یک نظرسنجی عمومی که در شبکه های اجتماعی برگزار میشد قرار می دادند و هر ایده که در بین ۱۵ ایده برتر قرار می گرفت، جواز حضور در رویداد جهانی را کسب می کرد.

اما اکنون با توجه به تعدد شرکت کنندگان، تغییراتی نیز در روند برگزاری این رویداد به وجود آمده و مفهومی به نام دایره مطرح شده است.

همه شرکت هایی که به عنوان حامی در این رقابت شرکت می کنند برای خود یک دایره ایجاد می کنند. هر دایره از مربیان جداگانه و جوایز متنوع تشکیل شده است. برای مثال گوگل دایره مخصوص به خود و کوکاکولا دایره خود را خواهد داشت. همه تیم ها می توانند درخواست خود را برای شرکت در این دایره ها ارسال کنند و بسته به معیارهای صاحبان دایره قبول یا رد شوند.

در کنار همه دایره ها یک دایره هم برای رقابت اصلی وجود خواهد داشت که اعضای آن از طریق رأی گیری ویدیویی انتخاب می شوند. یعنی به همان روند مشابه سال های قبل. به گفته وب سایت اصلی جایزه های این دایره به تدریج افزایش پیدا می کنند ولی اصلی ترین آنها به شرح زیر هستند :

جایزه اصلی :

  • ۲۰ هزار دلار آمریکا از طرف شرکت گوگل
  • بازدید از شرکت مرکزی گوگل برای سه نفر از اعضای تیم (به همراه هزینه پرواز و اقامت (
  • آموزش تحت نظر اساتید گوگل
  • شرکت در سخنرانی های کارآفرینی گوگل با سخنرانی کار آفرینان مشهور
  • معرفی به صاحبان صنایع و سرمایه گذاران و ...

جایزه تیم دوم و سوم :

  • ۱۰ هزار دلار آمریکا از طرف شرکت گوگل
  • بازدید از شرکت مرکزی گوگل برای سه نفر از اعضای تیم (به همراه هزینه پرواز و اقامت (
  • آموزش تحت نظر اساتید گوگل
  • شرکت در سخنرانی های کارآفرینی گوگل با سخنرانی کار آفرینان مشهور و ...

در سال ۲۰۱۲، بیش از۱۰۰ شهر و ۱۲۰۰۰ شرکت کننده در سراسر دنیا برای شرکت در رقابت جهانی باهم به رقابت پرداختند، این در حالی است که امسال بیش از ۲۰۰ شهر و ۲۰۰۰۰ شرکت کننده، خود را برای رقابت آماده می کنند.
در کشورمان ایران نیز دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد اقدام به برگزاری چنین رویدادی نموده است. از کلیه علاقمندانی که ایده ای خلاقانه در زمینه گیاهان داروی دارند دعوت می شود در این رویداد جذاب کارآفرینی و بسیار پر انرژی شرکت کرده و از ایده های خود به کسب و کار سودآوری دست یابند.